Jak zhubnout břicho. Otázka, která zajímá téměř každého

Také přemýšlíte o tom, jak zhubnout břicho? Bojíte se, aby vám jednou v tramvaji neuvolnili místo jen proto, že vás považovali za těhotnou, i když nejste? Důvěrně znáte scény z obchodu, kdy se vám líbí oblečení, ale díky většímu břichu si na něj můžete nechat zajít chuť? Přemýšlely jste už někdy o liposukci břicha? Není to problém jen žen. I muži se za svá břicha stydí. My vám poradíme, co s tím. 

Jak zhubnout břicho? Základem jsou tyto 3 pravidla

Odpovědět na otázku, jak se zbavit tuku na břiše, není složité. Stačí důsledně dodržovat tři níže jmenované věci. Pomohou k hubnutí, jsou základem zdravého životního stylu. I vy je znáte. O které se jedná? 

 • Zdravý a vyvážený jídelníček,
 • vytrvalostní cvičení a posilování,
 • dobrý spánek a psychická pohoda.

Bez těchto tří věcí to prostě dlouhodobě fungovat nebude. Hlavně vhodný jídelníček je pro trvalé udržení váhy důležitý. Drastické redukční diety nebo špatně poskládané složení, které nebere v potaz vaše potřeby, mohou udělat více škody než užitku. Ať už v nedostatku energie nebo naopak v přílišné kalorické zátěži. Už jste to zkoušeli, ale ztroskotali jste na jídle?

Na co si dát při vytváření jídelníčku pozor 

Uvažujete-li o jídelníčku na hubnutí břicha, je nejen potřeba sledovat kalorický příjem, ale i to, jaké složení vaše potraviny mají. Jednoduše řečeno, nezáleží nejen na tom, kolik energie do sebe dostanete, ale i na tom, co vaše pokrmy obsahují.  

Zdravý poměr by měl být takový, kdy čtvrtina pomyslného talíře je tvořena přílohami. Ty bývají zdrojem vlákniny a sacharidů. Čtvrtinu by měly zabírat zdroje bílkovin jako jsou maso, vejce, luštěniny. A polovinu nechte zelenině. A pro úplnou pestrost stravy částečně i ovoci. S tím však šetřete.  

Co by v jídelníčku, který pomůže zhubnout břicho, nemělo chybět?

 • Do skupiny potravin, které mají příznivé účinky na trávení, patří například avokádo, banány, ořechy, jogurty, ryby.
 • Čočka je skvělý zdroj bílkovin a dobře zahání hlad. Působí na vás nadýmavě? Většinou kvůli špatné přípravě. Pomůže, když luštěniny namočíte a vodu před vařením vyměníte za novou. Dobře funguje také dochucení bylinkami jako je šalvěj, bazalka nebo kurkuma. 
 • Místo sladkých nápojů poslouží dobře ovocný čas. Zelený nastartuje metabolismus i dodá energii.  
 • Nezapomínejte na vlákninu. Ta totiž udržuje pocit sytosti a zpomaluje trávení. Díky tomu nebudete mít potřebu tolik jíst. Najdete ji v celozrnném pečivu, přírodní rýží, zelenině.

Bez cvičení a pohybu to nepůjde

Přemýšlíte-li o tom, jak „shodit břicho“, tak se bez pohybu prostě neobejdete. Tedy pokud se nechcete svěřit do rukou lékařů plastické chirurgie. Chybou by však bylo zaměřit se pouze a jen na cviky na hubnutí břicha. To vám úspěch nepřinese. Základem je komplexní cvičení a snížení celkového množství tuku v organismu. Protože to, co vaše břicho dělá tak velké a nehezké, je tuk. A toho je třeba zbavit se celkově.  

Nejvhodnější řešením, jak zhubnout břicho, je kombinovat vytrvalostní cvičení s posilováním 

Aerobní neboli vytrvalostní cvičení je pohyb, který provádíte po delší dobu při nižší rychlosti, s nižší tepovou frekvencí. Během něj dochází ke zvýšenému spalování tuků.

 • Příkladem může být svižná chůze. Ta má kromě energetického výdeje i mnoho dalších zdravotních benefitů a lze ji provádět téměř všude a kdykoliv.
 • Další možností může být i cyklistika, plavání, vytrvalostní běh, běh na lyžích nebo in-line bruslení. 

Anaerobní cvičení je prováděno s vyšší intenzitou. Většinou se pojí s budováním svalové hmoty a je cestou, jak mít ploché břicho, které bude ještě příjemně osvalené.  

 • Jedním z nejefektivnějších cvičení na rychlé hubnutí břicha i celého těla je určitě takzvané HIIT cvičení. 
 • Ovšem i klasické posilování je dostačující. Důležité je, abyste se nezaměřovali jen na cviky na povislé břicho, ale trénovali tělo jako celek. 

3 cviky na břicho, které byste měli vyzkoušet 

 • Nůžky

Při cvičení na hubnutí břicha byste na ně neměli zapomenout. Lehnete si na zem, záda přitisknutá k podložce. Pak už se stačí nadzvednout na loktech, dát nohy do vzduchu a jakoby s nimi stříhat. 

 • Prkno

Další klasika, která je nejen skvělá na posilování břicha, ale i středu těla. Skvělá, když trpíte diastázou. Ta bývá také jedna z příčin nehezkého břicha. Otočte se směrem na podložku. Opřete se o lokty, kolena dejte nahoru, váhu mějte na špičkách, zpevněte zadek. Neprohýbejte se.  

 • Nohy nahoře

Lehněte si na zem, záda zase hezky na podložce. A pak zvedněte nohy až do úhlu 90 stupňů. Vydržte a pomalu je spusťte dolů. 

Chcete zhubnout rychle? Pak to bude na úkor dlouhodobého účinku

Možná se na vás valí rady, jak zhubnout břicho za týden, jak zhubnout břicho za 3 dny, nebo dokonce návody, jak zhubnout břicho přes noc. Pokud však nechcete riskovat své zdraví, vězte, že to takhle nejde. Tělo i vy potřebujete trochu trpělivosti, aby jste získali nové návyky. Jen díky tomu budete úspěšní a svoji novou postavu si udržíte. Při drastických redukčních dietách vám hrozí, že brzy svoje ztracená kila naberete zpátky, a ještě něco získáte navíc. A to přece nechcete.

Pavla Kupská