Máte dům na prodej v Českých Budějovicích? Ceny se drží vysoko – u starší nemovitosti vás však mohou čekat komplikace!

Máte-li dům na prodej v Českých Budějovicích, bez nejmenších pochybností patříte k té bohatší a spokojenější části tuzemské populace. A to i v případě, že se snad jedná o stavbu vybudovanou ještě v minulém století. Vlastnictví nemovitosti, obzvláště pak takové, která se nachází ve větším městě, už totiž není žádnou samozřejmostí. Ceny v posledních letech zkrátka vzrostly natolik, že si dům nebo byt jednoduše každý pořídit nemůže. Ne snad, že by to v minulosti bylo naprosto běžné, ale přece jen si vlastní střechu nad hlavou mohlo dovolit podstatně více lidí než dnes. A nic na tom nemění ani mírná cenová korekce, ke které pod vlivem propadu poptávky nyní zvolna dochází.

Chcete prodávat? A je tu řeč o starší nemovitosti? Pak se podívejte, co vás asi tak čeká.

Domy na prodej v Českých Budějovicích – nabízí se přes 50 nemovitostí

Hodláte zpeněžit svůj dům? České Budějovice jsou tzv. „v kurzu“ a cenová hladina na zdejším trhu s realitami tomu odpovídá. Můžete si tedy přijít na slušnou sumu peněz a to i tehdy, pokud vaše nemovitost už něco pamatuje. Nebude to sice tolik, kolik byste mohli získat za novostavbu, ale i přes právě probíhající pokles cen starších nemovitostí půjde jistě o velice zajímavé peníze. Bydlení totiž za poslední dekádu zdražilo zhruba na dvojnásobek. Nabídka rodinných domů navíc není právě v Budějovicích nijak oslnivá. Vzhledem k tomu, že ve městě žije na sto tisíc obyvatel, nemusí být pro vás přibližně 50 volných domů, které jsou aktuálně k mání, zásadní konkurencí. Na své si bezpochyby přijdete.

Aby ale celý obchod proběhl bez komplikací a vy si mohli utržené peníze náležitě užít, nesmíte podcenit některá specifika, která jsou s prodejem starší nemovitosti obvykle spojena. Ta nejdůležitější si za chvíli připomeneme!

Výběr z nabídky RD v Českých Budějovicích (01/2023)

RD Užitná plocha (m2) Pozemek (m2) Popis Cena v mil. Kč
Samostatný 90 225 2x 1+1, po částečné rekonstrukci 4,9
Samostatný 170 690 2+1 a komerční prostory, původní stav 5,09
Řadový 80 74 3+kk, po celkové renovaci 6,69
Samostatný 255 717 7 místností, nemovitost ze 70. let, nová střecha 9,5

 

Obáváte se výraznějšího poklesu cen? Možná oprávněně!

Ať už jste k prodeji nemovitosti dotlačeni okolnostmi nebo zkrátka jen hodláte zásadním způsobem vylepšit stav vašeho konta, měli byste vzít v úvahu fakt, že se český trh s realitami právě mění. A to významně. Po období citelného růstu cen tlačených nahoru extrémní poptávkou totiž dochází k poměrně výraznému ochlazení. „Koupěschopných“ lidí značně ubylo, ceny novostaveb stagnují a starší domy a byty začínají jejich majitelé nabízet tu s menší, tu s výraznější slevou. S trochou nadsázky lze říci, že se koná menší výprodej.

Neprošel-li váš rodinný dům v posledních deseti či patnácti letech žádnou zásadnější rekonstrukcí, je celkem pravděpodobné, že budete nuceni ze svých představ o ceně také něco slevit. A vzhledem k tomu, co se lze dozvědět z řady odborných analýz, je navíc další cenový pokles u starších a zejména pak energeticky náročných nemovitostí možné považovat v podstatě za jistý.

Technický stav a památková ochrana

Starší dům se od novostavby v řadě ohledů liší. A jsou to právě tyto odlišnosti, které se v jisté míře promítají také do toho, jakým způsobem je k prodeji letité nemovitosti nutné přistupovat. Existují totiž úkony, které v případě prodeje zcela či téměř nové nemovitosti nejsou vždy nezbytně nutné. U starých domů by však měly být samozřejmé. Zde jsou dvě věci, které odborníci považují za nejdůležitější:

  • Kontrola technického stavu – by měla proběhnout v každém případě. Někdy bývá realizována i u novějších nemovitostí. V případě budov starých desítky let je však naprosto nezbytná. Za tzv. skryté vady, které nový majitel může reklamovat ve lhůtě pěti let od okamžiku, kdy mu dům prodáte, jste totiž tak jako tak zodpovědní. Je proto lepší, vědět o závadách hned a kupní cenu zjištěné situaci přizpůsobit
  • Památková ochrana – se týká celé řady starých domů. Není váš dům náhodou památkově chráněn? Aby měl kupující jistotu, že vaše nemovitost pod tuto ochranu nespadá a bude s ní tedy zejména s ohledem na případnou rekonstrukci smět nakládat dle vlastního uvážení, měl by takovou informaci předem znát

Nezapomeňte na PENB!

Prodej nemovitosti s sebou nese celou řadu nezbytných úkonů. Jedním z nich je zhotovení průkazu energetické náročnosti (PENB). Jde o zákonem danou povinnost, která platí už od roku 2009 a to pro všechny rezidenční nemovitosti nabízené k prodeji. Týká se tedy i novostaveb. U starších domů jde však při aktuálních cenách vytápění o obzvláště užitečnou věc, kterou by po vás kupující jistě vyžadoval, i kdyby nebyla povinná. Bez tzv. energetického štítku se tedy určitě neobejdete.

Víte bezpečně, že je nemovitost, kterou se chystáte prodat, v dobrém technickém stavu? Anebo je pravděpodobnější, že vás čeká nějaké nemilé překvapení?

Pavla Kupská