BMI kalkulačka je užitečný pomocník. Při redukci váhy vám velmi dobře poslouží!

Jestliže bojujete s nadváhou, zřejmě pro vás není BMI kalkulačka tak docela neznámým pojmem. Pokud jste se s ní však ještě nesetkali nebo jste si snad mysleli, že není vůbec důležitá, zkuste svou chybu napravit. Vyplatí se vám to! Díky této kalkulačce si totiž uděláte vcelku dobrou představu o tom, jak velký váš problém s váhou vlastně je. Ne snad, že by se bez ní vůbec nedalo hubnout, ale s její pomocí a navíc při adekvátní péčí nějakého odborníka mohou přebytečná kila mizet mnohem rychleji, než by vás vůbec napadlo.

Nevěříte? Možná vás následující řádky přesvědčí.

BMI kalkulačka jako odrazový můstek

Znát svůj Body Mass Index neboli BMI, který lze zjistit díky speciální kalkulačce, na niž běžně narazíte na internetu, má význam pro každého, kdo není spokojen se svou váhou. Mít povědomí o váhové kategorii, do které podle tohoto indikátoru tělesné hmotnosti člověk patří, může být totiž užitečné. Jde zkrátka o dobrý odrazový můstek ke změně nepříznivé situace. A to oběma směry. Zdaleka ne každý totiž potřebuje zhubnout. Je sice faktem, že většina lidí, kteří se odhodlají své BMI zjistit, tak činí z toho důvodu, že má nadváhu nebo je dokonce tak jako stále více Čechů už vyloženě obézní a touží něco shodit. Jsou však mezi námi i takoví jedinci, kteří naopak váží méně než je zdrávo a ti by zase obvykle rádi alespoň trochu přibrali.

Zkrátka každému, kdo hodlá se svou hmotností něco udělat, může být BMI kalkulačka k užitku a to navzdory faktu, že údaj, který lze díky ní získat, není vždy z odborného hlediska zcela přesný, jelikož při jeho výpočtu není brán v potaz například věk nebo třeba pohlaví jedince. Svou vypovídací hodnotu však nepochybně má.

Výskyt obezity mezi evropskými muži

Země Obézní muži (%) Země  Obézní muži (%)
Řecko 26 Německo 14
Maďarsko 20 Česká republika 13
Slovensko 15 Polsko 10

Nutriční odborník je „váš člověk“

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, měli byste vědět, že existují také kalkulačky mnohem přesnější, které s výše uvedenými parametry jako věk či pohlaví pracují. Chcete-li jich ovšem využít, měli byste se obrátit na nějakého odborníka, který vám kromě přesného stanovení vašeho BMI navíc poradí, co byste pro dosažení vaší vysněné tělesné hmotnosti měli podniknout. Jakého odborníka máme na mysli? Nejlepší volbou je zpravidla tzv. nutriční specialista. Ten co nejpřesněji zanalyzuje vaši situaci a navrhne řešení. Řešení v podobě na míru „ušité“ diety. Úprava stravovacích návyků, která je učiněna na základě odborného posouzení vašeho stavu, je totiž pro korekci tělesné hmotnosti zcela zásadní. Optimální přísun bílkovin, minerálů, vitamínů a také těch „správných“ tuků a naopak eliminace všeho, co vám brání zhubnout. Zejména pak cukrů, celé řady průmyslově zpracovaných potravin a samozřejmě také alkoholu. To vše má svůj význam.

A přestože je spolupráce s nutričním specialistou s ohledem na vyváženou stravu velmi důležitá, k dosažení váhy, kterou byste považovali za ideální, budete zřejmě nuceni podniknout ještě další kroky. Už tušíte jaké?

Bez pohybu to asi nepůjde

Při snahách o korekci nadváhy se bez úpravy vašeho jídelníčku neobejdete. Platí to téměř vždy. Pro dosažení optimální hmotnosti je však kromě rozumného příjmu energie zpravidla také nutný její odpovídající výdej. Jde zkrátka o to, abyste toho zkonzumovali méně než kolik vaše tělo pro svůj „provoz“ spotřebuje. Jinak nezhubnete! A kdy lidské tělo vydává nejvíce energie? Samozřejmě při pohybu. Je bohužel pravda, že hubnutí může být pro obézního člověka stresující, protože je nucen od základu změnit své dlouholeté návyky. A není divu, že to leckdo psychicky nezvládá. Když si nemůže dopřát jídlo, které měl rád a už vůbec ne v množství, na které byl zvyklý a navíc se musí začít hýbat, to je často velký nápor na psychiku. Je však potřeba se s tím vyrovnat. Zpravidla se to nakonec vyplatí.

A jaký druh pohybu, případně jaký sport, je podle odborníků nejúčinnější? Při jakých aktivitách se hubne nejlépe?

Běh, chůze nebo jízda na kole?

Snažíte se zhubnout? Pak věřte, že je to právě pravidelný pohyb, co je kromě odborně sestaveného jídelníčku nezbytným předpokladem vašeho úspěchu. A při jakých aktivitách lidské tělo údajně spaluje nejvíce kalorií. Pomineme-li sex nebo fyzicky náročnou práci, nejefektivněji prý zhubnete při tzv. vysoce intenzivním intervalovém tréninku (HIIT), při boxu, běhu, aerobiku nebo při intenzivním cvičení v posilovně. Teprve za těmito aktivitami následuje jízda na kole, chůze nebo třeba plavání.

Jaký sport si vyberete? A kolika kilogramů se hodláte zbavit?

Pavla Kupská