Jak bojovat s vypadáváním vlasů? Absolvujte trichologické vyšetření – bez něj se většinou nepohnete z místa!

Jak asi správně tušíte, je vypadávání vlasů do jisté míry normální. Přirozená pokrývka lidské hlavy se zkrátka neustále obnovuje. Staré vlasy mizí a jsou nahrazovány novými. Pokud ovšem v tomto biologickém jevu nastane nerovnováha a kštice vám začne řídnout, zpozorněte! Je totiž pravděpodobné, že se situace bude už pouze zhoršovat. A jednoho dne by se vám taky mohlo stát, že se probudíte s docela holou hlavou. Ale žádnou paniku! Problémy s nadměrným padáním vlasů se totiž dají ve většině případů vcelku uspokojivě řešit. Chce to jen začít s nápravou včas a ze správného konce. Co tím máme na mysli?

Jakmile si uvědomíte, že vaše donedávna bohatá hříva zcela evidentně strádá a je stále řidší a řidší, na nic nečekejte a vyhledejte ordinaci trichologa! Je totiž dokázáno, že s odbornou pomocí jsou šance na záchranu vlasů neporovnatelně vyšší než jakákoliv „samoléčba“. Nevěříte? Tak se na to podíváme!

Vypadávání vlasů nesmí překročit určitou mez!

Vlasy padají každému. Na tom není nic mimořádného. Pokud ale z hlavy mizí v podstatně větším množství, než kolik jich stihne dorůst, je to už samozřejmě problém. Problém, který vyžaduje nějaké řešení. A to tím spíše, je-li člověk ještě relativně mladý, protože alespoň do určitého věku jsou bohaté a zdravé vlasy pro sebevědomí každého jedince obvykle poměrně důležité. Fakt, že je většina těch, kteří takovým problémem trpí, ochotna udělat téměř cokoliv pro jejich záchranu, proto asi není nijak překvapivý. Podobně jako dovede člověka změnit nový účes, promění se samozřejmě i ve chvíli, kdy o vlasy přijde. Proměna je to však na rozdíl od nového sestřihu téměř vždy nepříjemná. A to značně.

Naštěstí je tu však moderní věda, která nabízí řešení. Obor, jemuž se říká trichologie, zpravidla celkem spolehlivě odhalí původ nepříjemných potíží a dovede stanovit účinnou léčbu.

Slovo má tricholog

Lékařský výzkum jde neustále vpřed. Jsou k dispozici stále nové a nové poznatky, spolehlivější léčebné postupy, dokonalejší přístroje a účinnější léky. Pokrok se pochopitelně nevyhýbá ani estetické medicíně, která si už běžně poradí s tím, jak vymodelovat plné rty nebo třeba zmenšit příliš velký nos. A zkušený odborník vám také dokáže implantovat nové vlasy, pokud o ty svoje přijdete. To by však měla být až poslední možnost! Nejlepší samozřejmě bude, když se vám podaří takové transplantaci vyhnout. Chcete zvýšit šanci, že se vám povede vlasy zachránit? Rádi byste zastavili jejich padání? Pusťte ke slovu trichologa! A to co nejdříve! Jedině specialista spolehlivě stanoví podstatu vašeho problému a na základě zjištěných faktů určí odpovídající léčbu. Má k tomu totiž vše potřebné. Vzděláním počínaje a moderními přístroji konče.

Životní styl a správná péče

Než se svěříte do rukou zkušeného trichologa, který důkladně prozkoumá stav vašich vlasů a vaší vlasové pokožky, zkuste trochu zpytovat svědomí a zamyslete se, zda nemůže být problém v tom, jak žijete. Zdravé vlasy samozřejmě vyžadují náležitou péči. Ale ani ta sama o sobě stačit nemusí. Aby byla vaše kštice bohatá a neztrácela se vám před očima, měli byste se držet těchto základních rad a doporučení:

  • Přestat kouřit nebo konzumaci tabáku alespoň omezit na minimum
  • Nepřehánět to s alkoholem
  • Vyhýbat se stresovým situacím jak je to jen možné
  • Dostatečně odpočívat a pravidelně spát
  • Stravovat se tak, aby na vašem stole nechyběly potraviny plné vitamínů a minerálních látek

Výživa je základ!

Závěrem bude asi dobré zdůraznit, že základním předpokladem zdravých vlasů je jejich kvalitní výživa. Ostatně, význam pestré stravy jsme zmínili před chvílí. Co by v ní tedy rozhodně nemělo chybět, abyste měli jistotu, že svým vlasům dáváte vše potřebné? Zde máte tři tipy, které vás možná trochu překvapí:

  1. Mléko a mléčné výrobky – vám dodají vitamín D a také vápník, který je pro vstřebání tohoto vitamínu důležitý. Mezi nadměrným padáním vlasů a nedostatkem vitamínu D totiž existuje přímá úměra
  2. Vajíčka – jsou plná látky zvané biotin, která je nezbytná pro tvorbu keratinu, tedy základního stavebního kamene vašich vlasů
  3. Pivo – samozřejmě v rozumné míře a v odpovídající kvalitě růstu vlasů jednoznačně prospívá. Má v sobě látky podporující krevní oběh a tedy i prokrvení vlasové pokožky, z níž vaše kštice čerpá živiny

Šampon za 30 korun?

Pro záchranu svých vlasů toho můžete udělat opravdu hodně. Navštívit odborníka, dostatečně odpočívat a také dobře jíst. Aby však vaše snaha vůbec k něčemu byla, měli byste si dopřát také kvalitní vlasovou kosmetiku. Šampon neznámého původu, za který jste utratili třicet korun, vám asi dobrou službu neudělá. Tak na to při návštěvě drogerie myslete!

Nebo jste přesvědčeni, že víte, proč vám vlasy padají a s nevhodnou kosmetikou to nemá nic společného? Tak kde je tedy problém?

Pavla Kupská