Koupelnové závěsy nemusí být jen z PVC. Jsou i lepší volby. 4 tipy, jak vybírat

Koupelnové závěsy mohou být hezkým doplňkem vaší koupelny. Ne jen navlhlou a nehezkou zábranou, která  chrání podlahu koupelny před stříkající vodou při mytí či sprchování. Jaká kritéria by měl takový závěs splňovat, aby byl nejen funkční, ale i hezký?

Při pořizování koupelnových závěsů myslete na především na hygienu 

Možná mnoho z vás si vzpomíná na vany rodičů opatřené závěsy, které byly nehezké, neforemné a ještě v takovém stavu, že se jich většina dětí vlastně bála vůbec dotknout. Proto by snadná údržba těch nových měla být na prvním místě. 

Nejlepší je vybrat závěs, který lze jednoduše vyprat alespoň na 30 stupňů Celsia. Skvělé budou například  ty vyrobené z polyesteru. Lze je jednoduše prát a odpuzují  vodu.  

Materiál rozhoduje o tom, nakolik budou závěsy nejen funkční i hezké 

Na materiálu není dobré šetřit. Koupelna je část bytu, kde trávíte dost času, a proto se vyplatí si pořídit něco hezkého a funkčního zároveň. Jaké máte možnosti?  

  • PVC 

Jedná se o  nejlevnější variantu toho, co si pořídit do koupelny. A tím výčet plusů bude končit. Jsou to přesně ty závěsy, které si pamatujete z dětství. Pokud si koupíte ty, které mají nízkou gramáž, budete určitě oslněni cenou ovšem ne vlastnostmi. Díky své lehkosti budou při sprchování poletovat, lepit se na tělo a někdy budete muset koupelnu po mytí vytírat. Velmi špatně udržují a po nějaké době se na nich může objevit plíseň. Jednodušším řešením je prostě po nějaké době vyhodit a koupit nové. Ovšem to ve výsledku nebude šetrné k vaší peněžence ani k životnímu prostředí.  

  • PEVA

Další cenově dostupnou možností jsou závěsy z PEVA. Oproti PVC jsou vhodnější svým složením. Neobsahují totiž molekuly chloru, jež jsou považovány za škodlivé pro životní prostředí. Jinak je svými vlastnostmi PEVA podobná PVC. Díky nízké gramáži se bude lepit a těžko se udržovat. Výhodu je příjemná cena.  

  • Polyester 

Textilní závěsy jsou zřejmě nejlepší volbou. V porovnání s předchozími možnostmi jsou sice dražší, ale disponují vlastnostmi, které vás donutí mít koupelnové závěsy rádi. Díky snadné údržbě a kvalitnímu materiálu vám totiž vydrží mnohem déle než předchozí varianty. To vám v delším časovém horizontu ušetří peníze za nutnou a častou výměnu závěsů z PVC a PEVA. 

Polyester je možné prát a dokonce při velmi nízkých teplotách i žehlit. To zamezí vzniku plísní i nepříjemnému mazlavému pocitu, který znáte z klasických závěsů z PVC. Jsou také příjemné na dotek a hlavně drží na místě. Díky tomu budete opravdu sprchovat jen sebe a po ukončení této činnosti nebude potřeba vytírat i koupelnu. Také rychle schne a jeho barva je stálá.  

Nejdřív měřte, teprve pak kupujte

Než závěs koupíte, pořádně si změřte prostor, který chcete zakrýt. I malá skulinka se počítá a může skončit nepříjemným uklízením vody na podlaze. Délce věnujete ještě větší pozornost. Nejlepší je, když závěs bude přesahovat větší část vany, ale nebude ležet a jejím dně. Závěs takto ležící bude špatně prosychat. 

Příslušenství v balení vám ušetří práci

Když si zvolíte dobrou firmu, dostanete kromě kvalitního závěsu i kroužky na jeho uchycení. Ty totiž součástí balení často nebývají. Kvalitní firmy je však většinou pro své zákazníky do balení přidávají. Dokonce často i s návodem, jak nový doplněk nainstalovat tak, aby perfektně plnil svoji funkci. 

A pokud chcete mít svoji koupelnu opravdu sladěnou, můžete svoji koupi rovnou doplnit o novou předložkou a ručníky. I takovými maličkostmi jí dodáte nový nádech. 

Také si pamatujete neforemné “igelitové” závěsy ze svého dětství či studentských let? Máte s nimi spojen nějaký zajímavý zážitek?

Pavla Kupská