Moderní LED žárovky vám ve srovnání s klasickými uspoří až 90 % elektrické energie. S jejich pořízením neváhejte!

Pravděpodobně víte, že mají LED žárovky v porovnání s těmi klasickými hned několik výhod. Ostatně, proto si ji také lidé stále častěji pořizují. S ohledem na sílící poptávku po tomto moderním zdroji světla je dokonce možné konstatovat, že obyčejné žárovky z našich domácností v dohledné době definitivně zmizí. A není divu. Přednosti LED žárovek jsou totiž natolik zásadní, že zkrátka už brzy nebude nikdo, kdo by o ty obyčejné ještě stál. Pokud tedy snad doma ještě svítíte „po staru“, měli byste to co nejrychleji změnit. Věřte, že důvodů pro to existuje více než dost.

Chcete vědět, v čem jsou hlavní výhody LED žárovek nebo podle jakých kritérií byste je měli vybírat? Snadná pomoc! Než se vydáte do obchodu nebo než zabrousíte na stránky nějakého e-shopu, udělejte si tři minuty času a čtěte!

První LED žárovku byste domů asi nechtěli

První LED žárovka odpovídající svým světelným tokem zhruba 60 W „klasice“, kterou bylo možné zakoupit pro běžné použití, by vás asi příliš nenadchla. A to především kvůli vysoké ceně. Prodávala se totiž za více než sedmnáct set korun! Na českém trhu se běžné LED žárovky objevily roku 2009 a ze začátku si mnoho zastánců nenašly. Ještě v roce 2016 je používalo jen necelých 20% tuzemských domácností a důvodem nebylo nic jiného, než stále ještě vysoká pořizovací cena. Dnes už je lze ovšem sehnat podstatně levněji. Cenová dostupnost, úsporný provoz a také nařízení EU, které je namířeno proti využívání zastaralých a neefektivních typů žárovek. To jsou hlavní důvody, proč je klasickým i halogenovým žárovkám zřejmě definitivně „odzvoněno“. Vzhledem k dramatickému zdražování elektřiny, jehož jsme aktuálně svědky, je však téměř jisté, že by se postupná obměna starých zdrojů světla za „LED“ obešla i bez podobných omezujících opatření ze strany Evropské unie.

A jak je to vůbec s tak často zmiňovanou energetickou úsporností? Je skutečně tak významná, jak výrobci i prodejci nejrůznějších typů LED osvětlení tvrdí? Hned se na to podíváme!

Úspory především!

Jak jsme slíbili, podíváme se na některé parametry, ve kterých mají moderní LED žárovky nad těmi klasickými jednoznačně navrch. V tomto ohledu je nutné zmínit zejména energetickou náročnost či spíše „nenáročnost“, kterou se LED osvětlení vyznačuje. Stručně řečeno, je mimořádně úsporné! Což je vzhledem k tomu, jak razantně u nás rostou ceny elektřiny, jednoznačná výhoda a také dostatečně pádný argument pro to, abyste s výměnou starých zdrojů světla za nové LED žárovky už neváhali. Pro lepší představu o tom, kolik lze ušetřit, si uveďme jeden modelový příklad:

Řekněme, že máte v bytě 20 klasických žárovek a to jak 60W, tak 40W. Ty si při běžném provozu v součtu vezmou až 1 kWh za den. Za rok se tedy může jednat klidně o 350 kWh. Spotřeba moderních LED žárovek je přitom obvykle o nějakých 80 až 90% nižší. V daném případě tedy zhruba 50 kWh. Při aktuálních cenách elektřiny, kdy vás 1 kWh včetně všech poplatků už běžně vyjde i na 9 Kč, dělá rozdíl 2 700 korun ročně! To už zřejmě stojí za to, abyste klasické žárovky hodili co nejdříve do koše, nemyslíte?

Kromě ceny samé výhody!

Snad kromě faktu, že jsou nejčastěji používané LED žárovky v závislosti na typu třeba o 30, 40 nebo i 60 korun dražší než ty klasické, už žádnou zjevnou nevýhodu nemají. Posuďte sami:

  • Ušetří vám až 90% nákladů za elektřinu
  • Běžně vydrží až 10 let
  • Nevadí jim časté spínání
  • Vyznačují se až 10x vyšší svítivostí než klasické žárovky
  • Moderní typy neobsahují toxické látky (snadno se recyklují)
  • Hned po zapnutí vám dají plný výkon

Abyste nesáhli vedle

Je zřejmé, že se LED žárovky s ohledem na výše uvedená fakta určitě vyplatí. Jejich obliba postupem času vzrostla dokonce natolik, že je jako dárek začali nabízet i pochybní podomní obchodníci s energiemi, aby získali nové klienty. Sortiment těchto moderních světelných zdrojů je však poměrně pestrý a tak musíte při výběru vzít v úvahu alespoň pár základních kritérií. Pokud nechcete sáhnout vedle, zvažte přinejmenším toto:

  • Jak často bude žárovka „v provozu“ – protože bude-li svítit často, měla by být opravdu kvalitní a mít vyšší účinnost
  • Jakou má patici – aby se hodila do konkrétní lampy nebo do vašeho lustru (nejčastěji E14 a E27)
  • Do jaké místnosti žárovku pořizujete – protože například k osvětlení velkého prostoru budete potřebovat žárovku o svítivosti až 1 500 lumenů!
  • Jaký má barevný tón – by vás mělo také zajímat. Existují totiž teplejší a chladnější odstíny a každý je přitom vhodnější pro něco jiného. Teplejší se hodí spíše k relaxaci, zatímco chladnější a „ostřejší“ třeba do pracovny

Tak co myslíte, dokážete si správně vybrat?

A používáte už LED žárovky alespoň v některých místnostech? Anebo jimi hodláte vybavit váš příbytek až nyní, protože vás vyděsil poslední účet za elektřinu?

Pavla Kupská