Hitem 2023 zůstávají tenisky Nike Air Force 1. Jejich příbuzné nosil i filmový král džungle

Některé boty se jen tak nečině povalují v obchodech, aby se pak na základě snížené ceny staly superstar akčního letáku. Naproti tomu existují obuvnické legendy, které pravidelně účinkují v hollywoodských filmech jako třeba tenisky Nike Air Force 1. Na plátnech kin se dokonce mihly i jejich mladší sestry. Obul si je král džungle George, který se podobně jako Tarzan zamiloval do ženy z velkoměsta. Co se tržeb týče, obsadila tato komedie z roku 1997 druhé místo hned za kasovním trhákem Muži v černém. Hlavní protagonista Brendan Fraser prodělal zanedlouho poté klinickou smrt. Vydejme se společně s legendárními sneakery na průzkum života po životě.

Jaký model tenisek Nike nosil moderní Tarzan? Komu Air Force 1 předaly pomyslnou filmovou štafetu? 

Kultovní tenisky Nike Air Force 1 nepřekonala za uplynulé čtyři desítky let ani v prodejnosti, ani ve filmové slávě žádná jiná obuv. Herecký talent, dá-li se takto hovořit o botách, mají i další modely americké firmy Nike. Například Air More Uptempo si jako černé sneakery s obrovským nápisem AIR a extrémně vysokou podrážkou objednal hrdina George, kterého vychovaly opice. Tyto tenisky Nike se podobně jako starší Air Force 1 od té doby těší velké oblibě, přestože od časů rekordní sledovanosti komedie Král džungle uplynulo čtvrt století. Zatímco se sneakery zařadily mezi neochvějné stálice, prodělal slavný hollywoodský herec Brendan Fraser strmé životní pády. Jednou dokonce málem zemřel a jeho návrat z říše mrtvých si vybral krutou daň.

Brendan Fraser se na křídlech tenisek Nike přenesl do jiné dimenze. Air Force 1 jsou v tom ale nevinně

Dva roky po veleúspěšném filmovém product placementu amerického výrobce tenisek Nike se v roce 1999 objevila na plátnech kin Mumie. Tentokrát již bez Air Force 1 a jiných sneakerů. V tomto akčním snímku si Brendan Fraser zahrál amerického dobrodruha, kterého se nepřátelé chystali oběsit. A právě během natáčení této scény selhala bezpečnostní opatření a herec se na provaze škrtil doopravdy. Zatímco členové filmového štábu obdivovali jeho naturalistické předsmrtné záškuby, on se pomalu dusil, až nakonec upadl do stavu klinické smrti, z níž ho museli křísit.

Existuje život po životě?

Logo tenisek Nike, které je decentně vyšité i na modelu Air Force 1, je ve skutečnosti symbolickým ztvárněním křídla. Konkrétně má vystihovat křídla řecké bohyně Niké a tudíž i lehkost s jakou se v teniskách Nike Air Force 1 při chůzi vznášíte. Co se ale zážitků blízkých smrti týče, mohou být přechody mezi dimenzemi vnímány trochu jako prokletí.

Miliony lidí po celém světě, kteří přežili klinickou smrt, vypráví, jak to vypadá na druhé straně. Shodují se, že byli vybízeni ke vstupu do světelného zdroje, či tunelu, chcete-li. Často je vítali jejich blízcí, kteří již dávno zemřeli. Většina lidí včetně Brendana také pociťovala úlevu, když opustili náš svět plný přetvářky a utrpení. Když se pak do něj zase vrátili zpět, obvykle tím získali zvláštní schopnosti. Mohou například slyšet myšlenky ostatních, nebo vidí možné verze budoucnosti. Kvůli těmto “darům” už nedokáží pokračovat ve svém životě. Honba za majetkem a slávou už jim neřipadá zajímavá. Když ostatní varují před blížícími se katastrofami, obvykle je zavřou do ústavu choromyslných. Podobné životní změny musel ustát i Brendan Fraser, což je z pozice známé celebrity dvojnásob těžké.

A jak vnímáte fenomén života po životě vy? Chtěli byste znát budoucnost a slyšet, co si o vás lidé myslí? Až si někdy pustíte kultovní snímek Mumie nebo komedii Král džungle, vzpomeňte si, co vše potkalo herce Brendana. A také si nezapomeňte koupit alespoň jedny tenisky Nike Air Force 1, ať máte filmovou superstar alespoň doma v botníku. Hodí se vám na procházky do přírody i na celodenní nošení po městě.

Pavla Kupská